Proiect didactic
Data: 20.12.2010
Student: Croitoru Simona-Gabriela
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I”, Craiova
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Sociologie, clasa a-XI-a I, profil uman, bilingva lb. spaniolă
Conţinutul învăţării: Organizații: definiții, tipuri. Instituții sociale și tipurile lor
Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor
Competenţe generale: înţelegerea dimensiunilor şi semnificaţiilor organizațiilor și instituțiilor sociale; Însușirea cunoștințelor despre organizații și instituțiile sociale.
Competenţe specifice:
- Susţinerea cu argumente a principalelor trăsături ce caracterizează organizațiile și instituțiile sociale în societate;
- Utilizarea corectă a conceptelor şi a informaţiei factuale, capacitatea de a opera cu acestea;
- Identificarea legăturilor între organizațiile sociale și viața individului şi a corelaţiei acestora cu diferitele domenii de activitate socială;
- Analizarea elementelor/aspectelor esenţiale prin care se evidenţiază legăturile dintre tipurile de organizații și viața indivizilor;
- Modalitatea în care sociologia cataloghează drept instituție socială, orice tip de practică instituită oriunde în societate.
Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii
- vor fi capabili să identifice principalele elemente ce caracterizează şi definesc termenii de organizația socială și instituție socială;
- vor fi în măsură să definească şi să clasifice corect termenii de organizație socială și instituție socială;
- vor fi capabili să recunoască o organizație socială și o instituție socială;
- vor fi în măsură să diferenţieze tipurile existente de organizații și instituții sociale;
- vor fi capabili să identifice corect un anumit tip de organizație sau instituție socială;
- vor fi capabili să recunoască o sumă de caracteristici ale familiei și religiei ca instituții sociale și să recunoască dintre tipologia și caracteristicile familiei ca instituție socială.
Strategia didactică:
Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea.
Resurse materiale: manual, test de autoevaluare.
Forme de organizare a clasei: individuală
Evaluare: scrisă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie: Sociologie, Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Economică Preuniversitaria, Sociologie, Doina-Olga Ştefănescu, Alfred Bulai, manual pentru clasa a XI-a, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL
Momentele lecţiei | Conţinutul esenţial | Activitatea profesorului | Activitatea elevilor | |
1. Moment organizatoric – 2 min | Notează absenţele Observaţii | Se pregătesc pentru lecţie | ||
2. Sensibilizarea pentru activitate – 3 min | Comunică elevilor subiectul lecţiei, scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.
Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată. |
Notează în caiet titlul lecţiei | ||
3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră-5 min | Noţiuni referitoare la stratificarea socială și clasele în societatea contemporană: caracteristici ale stratificării sociale şi claselor din societatea contemporană, definire, clasificare şi oferire de exemple, teorii cu privire la stratificarea socială. Relaţiile între clasele sociale existente şi probleme ce pot deriva din acestea – conflictul social- , evidențiate prin exemple. | Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebările privind subiectele abordate până în acel moment – stratificarea socială și clasele în societatea contemporană, – definire, caracteristici, tipuri şi exemple -, pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate în lecţia trecută şi relaţia dintre educație, ocupație, venit, avere și tipologia claselor sociale în societățile contemporane. | Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente. Răspund unui test de autoevaluare scrisă a cunoştinţelor aferente lecției trecute, în termenul limită de timp acordat de către profesor. |
|
4. Predarea noilor cunoştinţe- 30 min. | Termenul de ,,organizație” vine din limba greacă veche și înseamnă ,,unealtă”.
Organizațiile sociale – sunt grupuri mari de oameni între care există relații formale (predefinite, există dinaintea intrării lor în organizație), la nivelul cărora există scopuri clar definite, norme și reguli care le reglementează activitatea. În istorie au existat organizații și în civilizațiile chineză, greacă sau indiană, dar numai societățile industrializate moderne sunt caracterizate de o expansiune a organizațiilor super-specializate în toate domeniile de activitate. Importanța organizațiilor și caracterizarea societății drept una organizațională rezultă și din faptul că viața indivizilor este în mod fundamental afectată de organizații; de la cea mai mică vârstă suntem implicați în organizații. Practic, toate domeniile de activitate socială sunt caracterizate de un proces de raționalizare prin care mijloacele cele mai adecvate sunt puse în slujba realizării scopurilor. Clasificarea organizațiilor După criteriul mărimii: micro-organizații, care dispun de maximum 9 angajați; organizații mici, având 10-49 salariați; organizații mijlocii, cu 50-249 angajați, organizații de mari dimensiuni, numărând peste 250 de angajați. După criteriul obiectului de activitate există organizații care funcționează în agricultură, în industria extractivă, prelucrătoare, construcții, comerț, hoteluri și restaurante, poștă și telecomunicații, organizații care desfășoară activități financiare, bancare și de asigurări, organizații care se ocupă de administrație publică, învățământ sau sănătate și asistență socială. După criteriul formei de proprietate, organizațiile pot fi: organizații publice, când acestea aparțin statului sau autorităților locale fiind înfințate prin decizii parlamentare, guvernamentale sau ale consiliilor locale cărora li se și subordonează. Exemple: primăriile, agențiile guvernamentale, Oficiul pentru Protecția Cosnumatorilor, ministerele, școlile, spitalele. Organizații private – rezultatul liberei inițiative a indivizilor și astfel sunt autonome în condițiile respectării legii. -organizații private pentru profit -organizații private nonprofit Instituții sociale și tipurile lor În limbajul obișnuit, instituția este o organizație delimitată întotdeauna spațial și temporal. Adeseori utilizăm termenul ca sinonim pentru oricare dintre organizațiile publice (primării, ministere, oficii guvernamentale, organizații internaționale). În sociologie, prin instituție se înțelege ceva mai mult. Familia este, spre exemplu o instituție, ca și biserica sau statul. Orice tip de practică instituită, oriunde în societate, în anumite condiții, poate reprezenta o instituție socială. Există câteva mari tipuri de instituții care, datorită importanței lor, sunt considerate instituții sociale fundamentale. Alături de familie, mai putem include în această categorie religia și statul. În raport cu tipul de funcție socială pe care o îndeplinesc, instituțiile pot fi: Instituții politice – se referă la conducerea comunităților și a societăților Instituții juridice – privesc administrarea controlului social și asigurarea ordinii Instituții economice – se ocupă cu producerea de bunuri și servicii Instituții culturale – se îndeletnicesc cu producerea și difuzarea culturii Instituții religioase – administrează practicile și ideologiile religioase Instituții ale vieții private- asigură desfășurarea vieții private a indivizilor.
|
Stabileşte planul de idei al expunerii: organizații sociale, instituții sociale și tipurile lor, existente în societatea contemporană.
Prezintă elevilor situaţii în care viața indivizilor este afectată în mod fundamental de organizații, cum de la cea mai fragedă vârstă suntem implicați în organizații și instituții sociale. Prezintă modalitatea de clasificare a organizațiilor după diferite criterii și oferă exemple. Defineşte organizația socială și instituția socială şi oferă exemple ale apariţiei acestora. Prezintă şi defineşte principalele tipuri de instituții și organizații sociale și oferă exemple din fiecare dintre acestea. Intervine cu explicaţii suplimentare acolo unde elevii au dificultăţi de înţelegere a noilor conţinuturi. Îi ajută pe elevi să analizeze situaţii din viaţa de zi cu zi cu privire la instituțiile și organizațiile sociale existente şi să mediteze asupra celor descoperite. Coordonează discuţiile care se iniţiază. Răspunde la eventualele întrebări ce i se adresează de către elevi, vizavi de subiectul lecţiei descris. Face scurte aprecieri asupra atitudinilor pe care elevii le au faţă de punctele de vedere susţinute de colegii lor. Solicită elevilor exemple, făcând apel la experienţa lor zilnică socială şi de familie. |
Elevul urmăreşte cu atenţie, ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile şi clasificările termenilor.
Oferă eventuale exemple pe care profesorul le solicită.
Oferă exemple din viaţa socială proprie, cu argumente.
Realizează un efort de reflecţie personală asupra ideilor exprimate în lecţia prezentată.
Solicită lămuriri suplimentare. Îşi exprimă opinia personală cu privire la tipologia organizațiilor și instituțiilor sociale. Operează comparaţii între diferitele tipuri de organizații și instituții sociale existente.
|
|
5. Fixarea noilor cunoştinte-7 min. | Lucru pe trei rânduri constând în oferirea de exemple de instituții și organizații din care elevii fac parte sau urmează a face parte în viitorul apropiat, argumentând răspunsurile oferite. | Oferă răspunsurile cerute în timpul limită acordat de către profesor şi îşi fixează conţinuturile predate.
|
||
6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-3 min. | Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite şi solicită elevilor să noteze elemente prin care recunosc organizațiile și instituțiile din care fac parte ca indivizi.
Salută elevii la ieşirea din clasă. |
Îşi notează tema pentru acasă.
Salută profesorul la ieşirea din clasă. |
||